Üzletenként 3 millió forintos, vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak az 1000 fő alatti hazai kistelepüléseken működő, egész évben nyitva tartó, a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központban regisztrált, lezárt üzleti évvel még nem rendelkező italüzletei.
A falusi italüzletek sok esetben nemcsak vendéglátóhelyként működnek, hanem közösségi térként is, miközben hozzájárulnak hazánk aktív és falusi turizmusának teljesítményéhez. Így gazdasági és társadalmi szempontból is jelentős szerepet játszanak a kistelepülések népességmegtartó képességének erősítésében.
Ezt figyelembevéve indította el Magyarország Kormánya az egész évben nyitva tartó falusi italüzletek fejlesztését célzó programját. A támogatást a kedvezményezettek különböző területekre fordíthatják:
Támogatás feltételei:
Kérelmet április 10-30. között, az 1000 fő lélekszám alatti magyarországi településen található, NTAK regisztrációval rendelkező italüzletek fejlesztésére lehet benyújtani. A pályázaton az üzlet üzemeltetését végző KKV indulhat, amennyiben üzlete a 210/2009. (IX. 29.) Korm. rendeletben meghatározott Alkoholos italokra specializálódott vendéglátóhely (bár, kocsma, borozó) vendéglátó üzlet kategóriába tartozik és a pályázati felhívás közzétételét megelőző napon erről szóló nyilvántartásba vételi dokumentummal rendelkezik. Továbbá, a korábbi konstrukcióhoz képest azon italüzletek pályázhatnak, akik nem rendelkeznek lezárt üzleti évvel.
Alkoholos italokra specializálódott vendéglátóhely (bár, kocsma, borozó) TFF-4.1.1.2-B-2025
Mellékletek:
Összesen 1 milliárd forint keretösszegű vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak az 1000 fő alatti hazai kistelepülések egész évben nyitva tartó italüzletei.
A vendéglátás a magyar nemzetgazdaság kiemelt szektora, amely jelenleg is jelentős foglalkoztató. Alapvető részét képezik a 210/2009. (IX. 29.) kormányrendelet alapján az italüzlet, bár kategóriába sorolt vendéglátó üzletek. A legkisebb hazai településeken működő sörözők, borozók és presszók ugyanakkor nemcsak vendéglátóhelyként, hanem közösségi térként is funkcionálnak, amellyel hozzájárulnak a falvak népességmegtartó képességéhez is. Emellett az üzletek közül sok működik jól ismert túraútvonal − például az Országos Kékkör – által érintett településen, fontos szerepet játszva így a túrázók, utazók kiszolgálásában is. Mindezek eredményeként a kistelepülési italüzletek az aktív, számos más esetben a falusi turizmus fejlődését is előmozdítják.
A Magyarország Kormánya által indított támogatási konstrukció üzletenként 3 millió forint, 100%-os intenzitású, vissza nem térítendő támogatást kínál, amelyet a kedvezményezettek különböző területekre fordíthatnak:
Kérelmet március 3. és április 3. között, az 1000 fő lélekszám alatti magyarországi településen található NTAK regisztrációval rendelkező italüzletek fejlesztésére lehet benyújtani. A pályázaton az üzlet üzemeltetését végző KKV indulhat, amennyiben a benyújtást megelőző 15 napban eleget tett adatszolgáltatási köztelezettségének az NTAK-ban és rendelkezik legalább egy lezárt üzleti évvel.
Alkoholos italokra specializálódott vendéglátóhely (bár, kocsma, borozó) TFF-4.1.1.2-2025
Mellékletek: